RVR dēļu atjaunošana


Mēs priecājamies, ka aizvien vairāk cilvēku vēlas piešķirt saviem godprātīgi kalpojušajiem RVR koka gludināmiem dēļiem otro mūžu – turpmākos vismaz 40 gadus! Mūsu mazās komandas aizraušanās ir koka smalklietu veidošana un RVR koka gludināmo dēļu atjaunošanas darbi, tāpēc ar prieku palīdzam savu kompetenču un pieredzes ietvaros. Ja ir laiks un vēlme - paši dēļu īpašnieki var iesaistīties dēļu atjaunošanā, tādejādi ietaupot līdz par trešdaļai no kopējām izmaksām.

Ieskats koka gludināmo dēļu (t.sk. Rīgas Vagonbūves rūpnīcā ražoto) vēsturē - reklāmas buklets (avots: Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejs)

Auduma pārvalka virsmas atjaunošana

Visbiežāk aktuālais jautājums ir tapsētā auduma pārvalka atjaunošana. Mēs piedāvājam divas izvēles iespējas: tapsēšana vai aizvietošana.

Tapsēšana

Tapsēšana – vēsturiskās konstrukcijas saglabāšana

Ja vēlaties saglabāt esošo izskatu, varam noņemt veco pārvalku un tapsēt jaunu virsmu, izmantojot to pašu dermantīna jostiņu (ja tā ir saglabājusi funkcionalitāti). Šajā gadījumā Jūsu gludināmais dēlis iegūs jaunu gludināmo virsmu, nemainot vēsturisko konstrukciju (tapsēta virsma). Lai maksimāli ilgi saglabātu tapsēto virsmu, iesakām likt virsū auduma pārklāju – tas padarīs gludināmo virsmu vēl ilgmūžīgāku, jo tapsējums nebūs pakļauts tiešai gludekļa iedarbībai.

Jaunās virsmas materiāls: 2 kārtas flaneļa auduma vai porolons un 1 kārta lina auduma.

Ja gludināmam dēlim nav kvadrātveida gludekļa turētājs (vai arī – ja esat gatavi no tā šķirties), iesakām papildus likt virsū maināmu auduma pārklāju – tas padarīs gludināmo virsmu vēl ilgmūžīgāku, jo tapsējums nebūs pakļauts tiešai gludekļa iedarbībai.

Šis ir darbietilpīgākais posms, tomēr piedāvājam arī citas - vienkāršākas alternatīvas (skat.zemāk).

Auduma pārvalka aizvietošana

Aizvietošana – vecā tapsējuma aizvietošana ar maināmu auduma pārklāju un apakšklāju

Ja Jums nav būtiski saglabāt vēsturisko izskatu (tapsēta virsma) un esat gatavi šķirties no kvadrātveida gludekļa turētāja (ja tāds ir), var izmantot vienkāršāku pieeju – tapsējuma aizvietošana ar maināmu auduma pārvalku un apakšklāju (porolons vai vatelīnu).

Jaunās virsmas materiāli:
– maināms auduma pārvalks – kokvilna, kokvilnas satīns vai lins (skat. auduma pārvalki)
– apakšklājs (porolons vai vatelīns)

Maināmais pārvalks ir ērti savelkams ar auklām un nomaināms pašu spēkiem (pēc nepieciešamības).

Ierobežojumi:
Ja RVR dēlim ir kvadrātveida gludekļa turētājs, tad Jums jāizvērtē, cik tas ir nepieciešams.

  • ja nav būtisks, tad to demontējam, jo šajā (aizvietošanas variantā) to skrūvējot klāt, tiks bojāts maināmais auduma pārvalks,
  • ja ir būtisks, tad piedāvājam tapsēšanas variantu.

Ja RVR dēlim ir metāla gludekļa turētājs (stiprināts dēļa apakšā), tad to pēc aizvietošanas variantā varam piestiprināt atpakaļ.

RVR gludināmā dēļa koka virsmas atjaunošana

RVR dēļu virsmas izgatavošanai tradicionāli izmantota galdnieka plātne, kas ar laiku deformējas.
Dažkārt bojājumi nav lieli un pietiek ar virsmas salīmēšanu.
Retāk - bojāts piedurkņu gludināšanas paliktnis.

Ja virsma nav atjaunojama, mēs ar CNC frēzes palīdzību izgatavojam jaunu (saglabājot vēsturiskos izmērus) no 18-20mm finiera saplākšņa, kas ir izturīgs un kurā papildus iestrādājam arī ventilācijas atveres labākai mitruma caurlaidībai. Cenšamies iegādāties finiera saplākšņa atgriezumus, mazinot kaitējumu dabai.

Papildus ieguvums dēļa īpašniekam - mēs virsmas noapaļoto daļu pielāgojam mūsu standartam, kas nākotnē ļauj izmantot vienota standarta apakšklāju (porolonu) un auduma pārvalku.

RVR gludināmā dēļa koka detaļu apstrāde

Ja vēlaties RVR gludināmam dēlim ne tikai atjaunot funkcionalitāti, bet tam piešķirt arī mājokļa interjera elementa vērtību, koka konstrukcijas atjaunošana ir tā neatņemama sastāvdaļa.

Piedāvājam 2 izvēles iespējas koka konstrukcijas detaļu atjaunošanai:

Vaskošana
Mēs slīpējam (noņemam veco pārklājumu) un pārklājam ar bišu vasku, kas ne tikai sniedz atjaunotu skatu koka kājām, bet arī piešķir “garšīgu” medus nokrāsu un tīkamu aromātu. Ar laiku koka konstrukcija paliks tumšāka, tādejādi simboliski parādot koka cienījamo vecumu.

Lakošana
Alternatīva ir lakot kājas – šis process ir laikietilpīgāks, jo laka jāklāj 2-3 kārtās (atkarībā no koka virsmas uzsūktspējas) un konstrukcijas tonis saglabāsies gaišāks kā pirms atjaunošanas.

Furnitūra

Bieži vien koka konstrukcijas skrūves ražotas no mīksta metālu sakausējuma, kā rezultātā var būt deformētas – tās varam nomainīt pret izturīgākām. Savukārt, lielās skrūves varam aizvietot (ja nepieciešams) ar mūsdienīgām mēbeļnieku skrūvēm, kas neskrūvējas ārā.

Mūsu pieeja: atstāt to, kas labi strādā un nomainīt to, kas savu laiku nokalpojis.

Gludekļa turētāja azbesta virsmas nomaiņa

Ņemot vērā iespējamo azbesta klātbūtni veco modeļu gludekļa turētājos, mēs to varam nomainīt uz karstumizturīgu audumu.

Izmaksas

Cienījamā vecuma dēļ katram gludināmam dēlim var būt dažas nianses (piemēram, gludekļa turētāja novietojums, dermantīna siksniņas vai gludināšanas virsmas stāvoklis), tādēļ aicinām atsūtīt dēļa attēlus (virsma, konstrukcija) mums uz e-pastu gludinamaiskoks[at]gmail.com ar iespējami precīzu norādi – ko tieši vēlaties veikt (tapsēšana, koka detaļu “uzfrišināšana”, virsmas nomaiņa un tml). 

Mēs atsūtīsim precīzu uzskaitījumu:
1) ko varam piedāvāt no savas puses un
2) ko pirms dēļa vešanas varat paveikt patstāvīgi, lai optimizētu izmaksas (ja ir tāda vēlme un iespēja).

Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.